Każdy z nas boryka się z problemami dnia codziennego. Czasami są to większe, czasami mniejsze problemy. Zdarzają się jednak sytuacje, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Czy warto skorzystać z psychoterapii? Nie warto czekać Nie z każdym problemem możemy poradzić sobie samodzielnie. W takiej sytuacji warto poszukać pomocy kogoś, kto jest w stanie nakierować nas na rozwiązanie. Psychoterapia jest sposobem na poznanie siebie oraz metody wyjścia z problemów.

Już przyznanie się do tego, że ma się problem, z którym nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie poradzić, to ogromna odwaga.

Jest to również pierwszy krok do wyjścia z problemu. Uzmysłowienie sobie, że problem istnieje i trzeba z nim walczyć to początek bardzo długiej i wyboistej drogi. Samemu czy w grupie? Pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem psychoterapii jest sposób, w jaki pacjent chce pracować.

Psychoterapia może odbywać się na spotkaniach indywidualnych bądź w grupach.

Część pacjentów uważa, że spotkania z terapeutą to tak osobista sprawa, że powinny odbywać się wyłącznie w obecności terapeuty.

Dla wielu osób jednak idealnym rozwiązaniem jest terapia grupowa, gdzie z innymi osobami mogą podzielić się swoimi odczuciami i wątpliwościami. Terapia grupowa to również szansa na zobaczenie sukcesów innych pacjentów i nabranie wiary we własną moc.
Sukces innych pacjentów może wzmacniać.
Dać wiarę, że skoro komuś się udało, to może i mi się uda. Wybór terapii jest uzależniony od preferencji oraz charakteru pacjenta.
Jest on niezmiernie ważny, by pracować w sprzyjających warunkach.Zajęcia grupowe w wielu przypadkach potrafią dawać znakomite rezultaty.

Psychoterapia bardzo często z nich korzysta, ponieważ wielu osobom pomaga możliwość podzielenia się swoimi problemami z innymi, bezstronnymi uczestnikami zajęć.

Terapia grupowa dzielona jest zwyczajowo na kilka rodzajów. Można ją podzielić na grupy otwarte oraz zamknięte. Grupa otwarta charakteryzuje się tym, że trwa cały czas. Uczestnicy mogą do niej dołączyć na każdym etapie.

Oznacza to, że wielu nowych uczestników jest na zupełnie innym poziomie terapii.

Nowe osoby mają możliwość korzystania z doświadczeń starszych stażem uczestników.
W przypadku grupy zamkniętej wszyscy uczestnicy rozpoczynają terapię w tym samym momencie, znajdują się na tym samym poziomie terapii.

Optymalna liczba uczestników powinna oscylować w okolicach 9 lub 11.

To gwarantuje kameralną atmosferę oraz komfort wypowiedzi dla każdego uczestnika.

Terapia grupowa przynosi rezultaty w określonych okolicznościach.

Jest ona dedykowana do osób mających trudności z odnajdywaniem się w społeczeństwie.
W grupach znajdziemy wiele osób z zaburzeniami osobowości.
Uczestnictwo w terapii grupowej ma tę zaletę, że każdy pacjent otrzymuje wsparcie ze strony pozostałych uczestników.
Zawsze zostaje wysłuchany, otrzymuje rady, co do każdej sytuacji.
Chory ma świadomość tego, że w swoich problemach nie pozostaje osamotniony.
Zwiększa szanse na wyleczenie.
Terapia może okazać się kluczem do poprawy funkcjonowania w społeczeństwie, przełamania większych barier.Żyjemy w czasach, kiedy zdecydowana większość osób dorosłych zgłasza zapotrzebowanie na wizyty u psychoterapeuty.

Dlaczego tak się dzieje, że potrzebna jest nam psychoterapia? Ponieważ żyjemy w ogromnym pędzie.

Ludzie chcą zarobić dużą ilość pieniędzy.

Biegamy ze stanowiska na stanowisko, aby móc zarobić na swoje i swoich bliskich potrzeby. Nie jest to spowodowane tym, że chcemy mieć coraz więcej.

Jest to raczej spowodowane tym, że ceny wokół coraz bardziej idą w górę.

Jeżeli chcemy mieć co jeść, to musimy pracować - logiczne.

Przy czym brakuje nam jednak czasu na odpoczynek, na regenerację.

Jesteśmy coraz bardziej zestresowani, a co za tym dalej idzie, jesteśmy bardzo nerwowi.
To dalej prowadzi do tego, że jest nam potrzebna osoba, która jest w stanie wyprowadzić nasze nerwy na dobrą drogę. Dlatego nie ma się czemu dziwić, że coraz częściej potrzebna jest nam pomoc psychoterapeuty, który powie nam, czy będzie nam potrzebna terapia indywidualna lub też terapia grupowa. Czasem może okazać się, że dobrym wyjściem będą spotkania w grupie, aczkolwiek nie każdy ma na tyle dużo w sobie odwagi, aby na forum opowiedzieć o swoich problemach, o swoich nerwach. Czasem mogą pomóc tylko spotkania jeden na jeden.

Niezależnie od formy spotkań - najważniejsze, aby te spotkania pomogły.

Nerwy niepotrzebnie odbijają się potem na relacjach z innymi osobami, nawet z członkami naszej rodziny.

Warto więc zadbać o ich poprawną formę, aby pogoń za pieniądzem nie spowodowała całkowitego rozpadu naszej rodziny.Czy wizyta u psychologa jest czymś złym? Oczywiście, że nie.

Bardzo często jest to forma wołania o ratunek osoby, która znajduje się w trudnej sytuacji.

Jeżeli dowiadujemy się, że ktoś nam bliski jest w takiej sytuacji, to nie należy się śmiać, czy też odsuwać.

Należy postawić sobie i danej osobie pytanie "jak można pomóc?".

Niestety, w czasach kiedy rozwój technologiczny osiągnął bardzo wysoki poziom, mamy bardzo dużo pieniędzy na spełnianie swoich zachcianek - również poziom osób z depresją jest bardzo wysoki.

W takich momentach przydać się może psychoterapia.

To również czasy, kiedy dostęp do środków uzależniających jest bardzo duży. W takich przypadkach może przydać się terapia grupowa, gdzie będą również osoby z takim samym problemem jak nasz lub naszych bliskich. Bowiem czasem nie my sami będziemy potrzebować pomocy, a osoba nam bliska.
Tak, nawet w takich przypadkach warto ingerować i podpowiedzieć komuś, że może jednak spotkanie ze specjalistą może pomogłoby i dana osoba przestałaby mieć negatywne myśli? Takie "podpowiedzi" można również rzucać, kiedy widzimy, że ktoś ma problemy z agresją i nie umie jej w odpowiedni sposób wyładować.
Prawda jest taka, że jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do tego, że wylądujemy w końcu na kozetce u psychologa.

Dzisiejsze czasy są niby łatwiejsze, ale czy tak jest naprawdę? Należy się nad tym poważnie zastanowić.

W dawnych czasach, nasi przodkowie nie żyli w takim dobrobycie, jednak nie było w miastach tylu gabinetów psychologicznych.Tak na prawdę to każdy człowiek w jakimś okresie swojego życia potrzebuje pomocy psychologa, czy nawet psychoterapii.
Tylko nie każdy korzysta z takiej pomocy mając problemy typu psychologicznego.

Przynajmniej tak jest w naszym kraju.

Większość ludzi w Polsce woli żyć w cierpieniu i dusić w sobie dręczące ich problemy natury psychologicznej niż pójść do psychologa lub psychoterapeuty.

A szkoda, bo psychoterapia jest dobrą metodą psychologiczną.

I potrafi znacznie podnieść jakość zdrowia psychicznego.

A tym samym podnieść ogólnie jakość życia pacjenta.

Psychoterapia indywidualna i terapia grupowa może pomóc poradzić sobie z dokuczliwymi zachowaniami, emocjami, myślami, obsesjami.

Tym bardziej, że techniki psychoterapeutyczne są oparte na dowodach naukowych. Istnieją różne techniki i formy psychoterapeutyczne. Jedno co je łączy, to nakaz regularnego spotykania się z terapeutą lub z psychologiem i grupą terapeutyczną. Będąc u psychologa lub psychoterapeuty nie musimy obawiać się rozgłosu, gdyż jest to zawód zaufania publicznego. Bo specjalista taki podobnie, jak lekarz, czy prawnik nie będzie na prawo i lewo wydawał powierzonych mu podczas wizyty tajemnic.

Sam zawód psychoterapeuty i psychologa nie jest zawodem nowym.

Już w starożytności np. Arystoteles formułował teorie psychologiczne.
Natomiast psychoterapia nowożytna powstała jako integralna cześć psychoanalizy.

Psychoterapię można podzielić na dwie dziedziny, które różnią się od siebie.

Jest to poradnictwo psychologiczne i ścisła psychoterapia.Psychoterapia KrakówPsychoterapia Kraków .
Dodane: 03-01-2020 10:21

Widok do druku:

Psychoterapia Kraków