Przy odpowiednio wykonanej\zrobionej instalacji cieplnej i wentylacyjnej biurowiec nie może mieć żadnych problemów z pleśnią czy wilgocią. Dlatego jest kluczową sprawą i nie należy jej zlecić byle komu.
Encyklopedia, hasło: wentylacja
Wentylacja ? jest to cyrkulacja powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta czy ludzie, dopływające z zewnątrz powietrze zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego na świeże, niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne w sytuacji dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy, opary substancji chemicznych, pyły itp. Można również mówić o wentylacji jako systemie zamkniętym występującym np. w samolotach, gdzie zużyte powietrze jest filtrowane, a następnie mieszane z tlenem, regulowana jest temperatura i wilgotność, a powietrze powraca do kabin.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylacja
Co daje wentylacja
Odpowiednio zrobiona i wykonana wentylacja w domach jest bardzo istotna i tak naprawdę bardzo prosta w swojej istocie. Ogólna zasada jest taka, że należy wprowadzić do domu, czy też mieszkania, odpowiednia ilość świeżego powietrza. Powinna być ona równa ilości usuwanego i zanieczyszczonego powietrza domu.
Niestety często zdarza się, że wentylacje w domach są za mało wydajne, albo zapchane. Może się to skończyć tragicznie, zwłaszcza w domach ogrzewanych piecem opalanym węglem, albo kominkiem. Można problem zredukować często wietrząc cały dom, ale problem pojawia się zimą. Jeżeli podejrzewacie, że w waszym domu wentylacja działa źle- skontaktuj się z jakąś firmą zajmującą się tymi sprawami, pomogą, sprawdza i doradzą.
Efekt kominowy
Efekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach wind, szybach kopalnianych i wielu innych miejscach o pionowym układzie.
Siłą napędową efektu kominowego są różnice gęstości wynikające np. z różnicy temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego ? zewnętrznego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_kominowy