Taki mamy klimat - zadbaj o ciepły dom

rowej. W procesach tych powstają duże ilości energii, które następnie przenikają przez powierzchnię wymiany ciepła. W wymiennikach takich znaczna część ciepła może być przekazywana na drodze promieniowania, co musi być uwzględnion

Taki mamy klimat - zadbaj o ciepły dom

Rekuperatory z wytwarzaniem ciepła

Rekuperatory z wytwarzaniem ciepła ? przykłady

W tego typu wymiennikach energia wytwarzana jest zwykle w procesie spalania lub rekcji jądrowej. W procesach tych powstają duże ilości energii, które następnie przenikają przez powierzchnię wymiany ciepła. W wymiennikach takich znaczna część ciepła może być przekazywana na drodze promieniowania, co musi być uwzględnione w procesie projektowania. Duży strumień energii i wpływ promieniowania powodują, że elementy takich wymienników muszą być projektowane zgodnie ze specjalnymi standardami. Zmiany zachodzące w materiale pod wpływem dużych ilości ciepła powodują, że wymienniki takie projektuje się na konkretną długość życia (wyrażoną zwykle w roboczogodzinach), po upływie którego muszą być wymienione6. Wymienniki pracujące w takich warunkach muszą częściej niż zwykłe wymienniki przechodzić inspekcję.
Kocioł płomienicowy i płomieniówkowo-płomienicowy

Osobny artykuł: Kocioł płomienicowy.

Osobny artykuł: Kocioł płomienicowo-płomieniówkowy.

Kocioł płomienicowy jest zbiornikiem, wewnątrz którego biegną rury zwane płomienicami. Wewnątrz płomienic znajduje się palenisko. W procesie spalania wytwarza się energia, która ogrzewa wodę w zbiorniku. Kocioł płomienicowo-płomieniówkowy oprócz płomienic posiada wiązki cieńszych rurek zwanych płomieniówkami (przez które przepływają gazy spalinowe), które zwiększają powierzchnię wymiany ciepła.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a


Bezpieczne ogrzewanie domu

Bez względu na rodzaj zainstalowanego systemu grzewczego każdy właściciel domu powinien dbać o bezpieczeństwo jego mieszkańców w okresie zimowym. Jednym ze sposobów na zapewnienie im takiego bezpieczeństwa jest robienie częstego przeglądu zamontowanej instalacji grzewczej. Dzięki temu będzie można od razu wykryć wszelkie nieszczelności powstające w takiej instalacji i zapobiec ewentualnym wyciekom. Dodatkowo powinno się przeprowadzać przeglądy przewodów kominowych po zakończeniu każdego okresu grzewczego i przed rozpoczęciem nowego, a wówczas będzie można zapobiec powstawaniu w domu zadymienia. W razie potrzeby trzeba przeprowadzać także czyszczenie przewodów kominowych. Usługi z tym związane wykonywane są przez kominiarzy.


Montaż instalacji grzewczej w domu

Instalacja grzewcza montowana jest w domu zaraz po jego wybudowaniu. Wybór odpowiedniego pieca ciepłowniczego może dokonywać się przy pomocy fachowców pracujących w firmach sprzedających i montujących takie piece. Kupno wcześniej wybranego pieca może zostać przeprowadzone w sklepie stacjonarnym lub przy pomocy Internetu. Sam piec ciepłowniczy zostanie dostarczony do domu przez firmę przewozową lub przez przedstawicieli firmy, w której dokonano zakupu takiego pieca. Jego montaż również zostanie dokonany przez fachowców. Oni także mogą uczestniczyć w jego pierwszym uruchomieniu przed rozpoczęciem okresu grzewczego. Trzeba również pamiętać o tym, że nie warto samemu przeprowadzać napraw przy piecu grzewczym.