Praca i nauka geodety

wymaga odpowiednich zezwoleń z urzędu. Uzyskać je można jedynie przez odpowiednie dokumenty i mapki przygotowane przez geodetę. Pierwsze zezwolenie, czyli na inwestycję, musimy uzyskać jeszcze rozpoczęciem czynności przygotowawczy

Praca i nauka geodety Budownictwo, nieruchomości i podział działek to niektóre z zajęć geodety. Z tego powodu to idealny wybór tego rodzaju usług.

Budowanie domu a geodezja

Budowa domu, czy innej nieruchomości wymaga odpowiednich zezwoleń z urzędu. Uzyskać je można jedynie przez odpowiednie dokumenty i mapki przygotowane przez geodetę. Pierwsze zezwolenie, czyli na inwestycję, musimy uzyskać jeszcze rozpoczęciem czynności przygotowawczych. Po uzyskaniu wstępnej zgody można wystąpić o pozwolenie na budowę.

Tutaj również potrzebny jest geodeta, który musi przyjechać na działkę na której ma powstać nowa budowla i wykonać pomiary. Pierwszą rzeczą jest tyczenie granicy budynku oraz przygotowanie mapki do celów projektowych na której widnieje działka z naniesionym budynkiem oraz sąsiednie tereny.


Sprzęt geodezyjny

Geodeci korzystają w swojej pracy z wielu skomplikowanych urządzeń pomiarowych. To z jakich konkretnie zależy już od samego geodety oraz budżetu jego firmy, w której jest zatrudniony. Wszelkie dalmierze, nie ważne, czy elektroniczne, czy optyczne mają jedną wspólną cechę: mierzą odległości i katy.

Tachimetr to kolejne urządzenie wykorzystywane w geodezji. Większość z tych urządzeń stawia się na trójnogach, aby stały jak najstabilniej w trakcie pomiarów. Bez tego pomiary byłby sfałszowane i nieprawidłowe, a mapki na ich podstawie, błędne.


Praca w terenie i w biurze

Praca w geodezji polega głównie na wykonywaniu pomiarów oraz obliczania wyników i nanoszenia ich na mapki geodezyjne. Wszelkie pomiary geodeci wykonują skomplikowanymi urządzeniami mierzącymi odległość oraz inne ważne parametry takie jak: wysokość, kąty i punkty odniesienia. Jest to cześć pracy typowo terenowej.

W biurze natomiast geodeta przygotowuje i opracowuje wszelkie dokumenty, wykonuje obliczenia wcześniej wykonanych pomiarów oraz nanosi się zmiany na odpowiednie mapki. Geodeci przesyłają też wykonane mapki do odpowiednich urzędów oraz inwestorów, aby praca budowlane mogły ruszyć.