O pracy w geodezji. Kilka ciekawostek

s o geodetach i budownictwie.O dalmierzu optycznymDalmierze optyczne Działanie dalmierza optycznego polega na obserwacji przedmiotu za pomocą dwu prawie równoległych obiektywów, umieszczonych na tzw. bazie i pomiarze kąta paralak

O pracy w geodezji. Kilka ciekawostek Geodeci jest dużo pracy, ponieważ są potrzebni wszędzie tam, gdzie coś się buduje. Ich rola w tym wszystkim\temacie jest bardzo ważna, z tego powodu warto znaleźć profesjonalistów: . Wpis o geodetach i budownictwie.

O dalmierzu optycznym

Dalmierze optyczne
Działanie dalmierza optycznego polega na obserwacji przedmiotu za pomocą dwu prawie równoległych obiektywów, umieszczonych na tzw. bazie i pomiarze kąta paralaksy osi optycznych obu obiektywów.

Kąt paralaksy ?, w przybliżeniu małych kątów (tj. gdy sin(?) ? ?, gdzie ? wyrażone w radianach), jest odwrotnie proporcjonalny do odległości do celu. Istnieją dalmierze optyczne koincydencyjne (jednookularowe) i stereoskopowe (dwuokularowe).

Ze względu na zastosowania wyróżnia się dalmierze optyczne topograficzne i artyleryjskie (dokładniejsze). W dalmierzowych aparatach fotograficznych stosuje się uproszczone dalmierze optyczne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dalmierz


Z encyklopedii - podział nieruchomości

Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości


Niby to samo, a jednak...

Polska jako chyba jedyny kraj określa słowem geodeta zarówno faktyczny zawód geodety (geodezja wyższa) i mierniczy (geodezja niższa). Niby oba zawody zajmują się praktycznie tym samym, jednak na inną skalę,a wykonywanie ich wymaga różnej wiedzy i umiejętności.

Geodezja wyższa zajmuje się większymi przestrzeniami niż niższa, a ponadto uwzględnia kulistość kuli Ziemskiej, natomiast niższa nie uwzględnia takich zmiennych. Mierniczy natomiast zajmuje tym co najbardziej kojarzy nam się z geodezją, a powinno z mierzeniem.