Nie musisz kochać nowoczesnej architektury

a nawet doskonale. To od nas samych zależy, czy tak będzie. Z racji tego już dziś pomyślmy o tym, co możemy zrobić, by nasze lokum, do którego codziennie wracamy po pracy, było nie tylko funkcjonalne, ale także i piękne. Estetyka

Nie musisz kochać nowoczesnej architektury Tutaj znajdziesz detale idealne do stylu klasycznego, zobacz ofertę sztukaterii:

Wnętrze ze smakiem i sztukaterią

Nasz dom powinien być naszym azylem, przestrzenią, w której czujemy się dobrze, a nawet doskonale. To od nas samych zależy, czy tak będzie. Z racji tego już dziś pomyślmy o tym, co możemy zrobić, by nasze lokum, do którego codziennie wracamy po pracy, było nie tylko funkcjonalne, ale także i piękne. Estetyka domu to podstawa, a zapewnić ją może między innymi niebanalna sztukateria, którą zamontować można między innymi na elewacji. Będzie ona czymś nietypowym i na pewno nada charakteru naszemu domowi. Pomyślmy o niej już teraz, a jeśli planujemy np. malowanie ścian we wnętrzach, to także i tam można zamontować piękne element sztukateryjne. Warto o tym pamiętać i czerpać inspiracje np. z magazynów wnętrzarskich.


Kilka ciekawostek o gzymsach

Gzyms ? element architektoniczny w postaci poziomej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami.

Gzyms (geison) w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu był jednym z elementów belkowania. Chronił fryzy i koronował całe belkowanie.

Dziś wykonuje się w budownictwie o formach zupełnie prostych i ściśle funkcjonalnych.

Podział gzymsów:
zewnętrzne, wśród których wyróżnia się:
główne (koronujące, wieńczące) ? wieńczą ścianę budowli,
cokołowe ? oddzielają cokół od lica muru,
działowe (międzypiętrowe) ? dzielą płaszczyznę ściany podkreślając poziomy poszczególnych kondygnacji,
nadokienne ? przerywane, znajdujące się nad otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
podokienne ? ciągłe, przebiegające pod wszystkimi oknami danej kondygnacji,
parapetowe ? przerywane, znajdujące się pod otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
naddrzwiowe (nadportalowe) ? znajdujące się nad otworami drzwiowymi, oraz
wewnętrzne, które zdobią ściany, kominki, piece i sprzęty.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gzyms


Niepowtarzalny styl sztukateryjny

Nasz dom nie musi być taki jak wszystkie inne w okolicy. To my sami możemy być architektami swoich wnętrz, dlatego zadajmy o to, by były one niepowtarzalne. Dzięki swoim pomysłom możemy osiągnąć naprawdę wiele, więc zacznijmy je wprowadzać w życie. Już dziś pomyślmy o tym, jak może wyglądać pokój, w którym teraz siedzimy. Czy jest on idealny? Czy nam odpowiada? A może coś byśmy chcieli w nim zmienić? Jeśli nawet nie wiemy co, to posłuchajmy rad wielu projektantów wnętrz, którzy często decydują się na sztukaterię nie tylko elewacyjną, ale także właśnie wewnętrzną. Może ona naprawdę mocno zmienić oblicze naszych przestrzeni. Dopasujmy zatem elementy i zmieńmy swoje otoczenie na lepsze nie za tydzień, czy dwa ? a dzisiaj.