Na temat psów - fakty, informacje i porady

agę planując wakacyjny wypad. Co zrobić z naszym pupilem, gdy musimy go zostawić w domu czy mieszkaniu? Ostatnio bardzo modne i komfortowe dla właścicieli psów stało się oddawanie psa do specjalnego hotelu dla zwierząt. W takim mi

Na temat psów - fakty, informacje i porady

Hotele dla psów

Zabieranie psa razem z nami na wakacje nie zawsze jest wskazane. Psy nie mają bowiem wstępu w wiele miejsc, w które udaje się statystyczny turysta. Warto wziąć to pod uwagę planując wakacyjny wypad. Co zrobić z naszym pupilem, gdy musimy go zostawić w domu czy mieszkaniu? Ostatnio bardzo modne i komfortowe dla właścicieli psów stało się oddawanie psa do specjalnego hotelu dla zwierząt. W takim miejscu pies ma zapewnioną idealną opiekę. Jest to jednak dość drogie rozwiązanie i trzeba przyznać, że większość właścicieli nadal sceptycznie podchodzi do takiej możliwości. Najlepszym wyjściem z sytuacji zazwyczaj okazuje się oddanie pod opiekę psa znajomej osobie.


Czysty pies = szczęśliwy pies?

Największy problem z odpowiednim zadbaniem o czystość psa mają zwykle osoby, które mieszkają ze swoim pupilem w mieszkaniu. W takiej sytuacji jedynym sposobem na zadbanie o higienę psa, który przecież korzysta z takiego samego wyposażenia domu jak pozostali mieszkańcy, jest wykąpanie go w tej samej wannie, z której korzystają domownicy. W przypadku dużych zwierząt może to okazać się dość skomplikowane ? wtedy najlepiej takie zabiegi przeprowadzać przy pomocy kilku osób. Oczywiście, warto przyzwyczajać psa do kąpieli już od szczenięcia. Chociaż psy nie zwracają zwykle uwagi na czystość, to dla właściciela regularne dbanie o higienę pieska może mieć niebagatelne znaczenie.


Wścieklizna - leczenie

Do dzisiaj nieznany jest lek przeciwko wściekliźnie. Jeśli nie wystąpiły objawy choroby, podejmuje się próbę zastosowania uodpornienia bierno-czynnego, polegającego na podaniu antytoksyny i serii szczepionek podawanych w mięsień naramienny lub podskórnie (dawniej szczepionkę podawano w mięsień brzucha ze względu na specyficzne ukrwienie ? nie stosuje się już tej metody). Uodpornienie uzyskane na drodze biernej chroni chorego do momentu uzyskania odporności czynnej. Chorym szczepionym wcześniej nie podaje się surowicy. Czynne uodpornienie organizmu możliwe jest dzięki długiemu okresowi wylęgania. Chorego człowieka, u którego wystąpiły objawy, izoluje się głównie w celu zapewnienia mu spokoju; stosuje się leczenie objawowe. Dotychczas (2015) odnotowano zaledwie kilka przypadków wyzdrowienia chorych ludzi, u których pojawiły się symptomy choroby. Pierwsze takie przypadki dotyczyły zachorowań, do których doszło mimo zastosowania szczepionki. W 2004 roku udało się uratować pierwszego pacjenta, który zachorował na wściekliznę i nie był zaszczepiony: była to 15-letnia Jeanna Giese, ugryziona i zakażona przez nietoperza4. Zastosowano wobec niej schemat leczenia (wprowadzenie pacjentki w śpiączkę i podawanie leków przeciwwirusowych), który nazwano protokołem Milwaukee. Próby wyleczenia innych pacjentów tą samą metodą zakończyły się jak dotąd sukcesem jedynie w jednym wypadku. Zwierzęta zwykle się usypia, w Polsce obowiązuje całkowity zakaz leczenia zwierząt podejrzanych o wściekliznę5.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%9Bcieklizna