Na szybko: serwisy komputerowe

danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elasty

Na szybko: serwisy komputerowe

Krótka definicja dysku twardego z Wikipedii

Dysk twardy, napęd dysku twardego (ang. hard disk drive) ? rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.

Pojemność dysków wynosi od 5 MB (przez 10 MB, 20 MB i 40 MB ? dyski MFM w komputerach klasy XT 808x i 286) do 10 TB (w laptopach 20-2000 GB). Opracowano również miniaturowe dyski twarde typu Microdrive, o pojemnościach od kilkuset MB do kilkuset GB, przeznaczone dla cyfrowych aparatów fotograficznych i innych urządzeń przenośnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dysk_twardy


Drogie naprawy małych części

Czasem z pozoru drobne usterki mogą być bardzo drogie w naprawie czy serwisowaniu. Małe i drobne elementy np. na płycie głównej bardzo trudno jest wymienić i potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu do lutowania oraz odpowiednio przeszkolonej osoby. Ceny takich napraw potrafią sięgać paruset złotych za pojedynczy element.

Często taniej wychodzi zakup całego elementu, nawet nowego, niż próby ratowania starego, często mocno zużytego elementu.


Części komputerowe

Sercem komputera jest procesor, ale prawda jest taka, że bez innych komponentów żaden sprzęt komputerowy nie będzie działał poprawnie. Dlatego nawet mała awaria jednej z części komputerowych potrafi przysporzyć dużo problemów.

Kluczem do naprawy jest dobra diagnoza w serwisie komputerowym. Wymiana części na ślepo nigdy nie jest dobrym pomysłem i nie powinno się tego robić. Takie same efekty może dać wiele różnych awarii, dla przykładu nie uruchamianie się komputera może być spowodowane awarią procesora, karty graficzne albo pamięci RAM. Każda z tych części jest dość droga i wymieniając jedna po drugiej możemy wydać pieniądze o równowartości nowego komputera.