Kiedy potrzeba geodety

o celów projektowych to dokument sporządzany przez geodetę w celu uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę oraz jej rozpoczęcie. Bez niego nie można nic wybudować, ponieważ mapa do celów projektowych jest podstawą do wydania

Kiedy potrzeba geodety Kto potrzebuje usług geodezyjnych? Na pewno ludzie zajmujący się działkami, którzy wykonawców szukają na rynku lokalnym: . O geodetach.

Czy trzeba wykonać mapę do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych to dokument sporządzany przez geodetę w celu uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę oraz jej rozpoczęcie. Bez niego nie można nic wybudować, ponieważ mapa do celów projektowych jest podstawą do wydania zezwolenia oraz stanowy bazę dla pracy innych specjalistów.

Mapa jest sporządzana po wydaniu przez urząd wstępnego pozwolenia na inwestycję, jednak ostateczne pozwoleni na budowę wymaga wykonania takiej mapki. Mapę geodeci opracowują na podstawie aktualnej mapy zasadniczej, a zawiera ona między innymi linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, usytuowanie zieleni oraz innych obiektów wokół danego terenu pod inwestycję. Jest to więc niezbędna usługa przy każdej budowie, więc nie należy pomijać jej ceny w planie inwestycji.


O Tachimetrze

Instrument ten był wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr


Z Wiki: geodezja górnicza

Geodezja górnicza zaliczana jest do geodezji gospodarczej i jest nauką zajmującą się zagadnieniami związanymi z projektowaniem, obsługą: górnictwa podziemnego, górnictwa otworowego, górnictwa odkrywkowego, a także budownictwa podziemnego. W zakresie działań geodezji górniczej dla kopalń podziemnych mieszczą się następujące zagadnienia: orientacja sytuacyjna i wysokościowa kopalń, pomiary realizacyjne (w tym zagadnienia przebitkowe), inwentaryzacje urządzeń szybowych oraz innych obiektów i urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu zakładu górniczego, pomiary deformacji terenu górniczego teren górniczy, aktualizacja dokumentacji mierniczo-geologicznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_górnicza