E-dokumentacja medyczna coraz bliżej

tej kwestii w artykule.E-pacjent: Wikipediae-pacjent ? osoba korzystająca ze świadczeń opieki zdrowotnej z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ang. Information Communication Technology) niezależnie od tego cz

E-dokumentacja medyczna coraz bliżej Programy takie jak niebawem staną się obowiązkiem każdej placówki medycznej. Dobrze jest już teraz zakupić odpowiadające nam licencje, ale z jakiego powodu jest to potrzebne. O tej kwestii w artykule.

E-pacjent: Wikipedia

e-pacjent ? osoba korzystająca ze świadczeń opieki zdrowotnej z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ang. Information Communication Technology) niezależnie od tego czy jest zdrowa czy chora1. Tradycyjna, występująca na wszystkich poziomach (mikro, mezo, makro), relacja pacjent-lekarz została rozszerzona o technologię przybierając na poziomie mikro postać lekarz-technika biomedyczna-pacjent2. Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) usprawniają dziś biznesowo-administracyjny aspekt funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej, ale także wspomagają pracę personelu medycznego, wpływając przez to na jakość opieki zdrowotnej, a tym samym i satysfakcję pacjentów. Są zdolne do przetwarzania ogromnych ilości danych, umożliwiają konsultacje medyczne bez konieczności przemieszczania się pacjenta i lekarza. Znaczenie ICT potwierdza raport The Case for e-Health3. Według niego:


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/E-pacjent


Informatyzacja w medycynie

Komputeryzacja postępuje coraz bardziej na każdej płaszczyźnie naszego życia. I nie ominie też gałęzi pomocy medycznej, a zwłaszcza komputeryzacji metod składowania informacji o pacjentach. E-dokumentacja medyczna ma stanowić rozwiązanie problemów z jej papierowym odpowiednikiem.

Lekarze będą mieli dostęp do specjalnego oprogramowania, które po zalogowaniu będzie zawierało bazę kartotek pacjentów. Oprogramowanie działa przez internet, więc jego stałe podłączenie będzie wymogiem do poprawnego działania systemu. Póki co niewiele firm oferuje takie oprogramowanie, ale pewnie z czasem powstanie więcej projektów.


Komputery w szpitalu\Medyczne bazy danych

Komputery coraz bardziej dominują nasze życie i znaleźć je możemy już wszędzie. Prawie każda gałąź biznesu, medycyny czy edukacji korzysta z ich pomocy, aby osiągnąć różne cele. W szkołach wprowadza się dzienniki elektroniczne, a w szpitalach... No właśnie co w szpitalach.

Niebawem wszystkie szpitale będą musiały się przerzucić na elektroniczne dokumentacje medyczne, do których będzie możliwy dostęp online. Jest to z jednej strony bardzo dobre rozwiązanie, jednak z drugiej strony rodzi pewne problemy i komplikacje. Jednym z problemów jest obowiązek przeszkolenia pracowników placówek medycznych z zakresu obsługi systemu, kolejnym jest przeniesienie pacjentów do bazy online. Jednak to rozwiązanie ma więcej dobrych stron niż złych. Zyskają z pewnością sami pacjenci, którzy nie będą musieli nosić ze sobą całej papierologii, a jedynie swój kod pacjenta.